Hyviä nahkarannekkeita?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja sts
  • Aloitettu Aloitettu


sts

Uusi jäsen
Liittynyt
2.11.2023
Viestit
5
Olisiko vinkata hyviä vintage henkisiä nahkarannakkevalmistajia tai kauppoja? Perinteiset Hirch, Holbens, Finn Watch Straps, Nomad, ColaReb, Milano Straps, Rios 1931, Fluco, Gear and Goods ovat jo tuttuja. Haussa olisi lähinnä alle 100 euron rannekkeet.
 
Kiitokset, vaikutti lupaavalta sivulta.
Ainoa miinus noilla on, että toisinaan tilaus kestää tovin.

Kannattaa myös pieni präntti lukea tuolta, eli pyytämällä saa pysyvän alennusprosentin omalle tilille kunhan on toistuva asiakas. Tämä tekee hinnoista melko kilpailukykyisiä noiden tunnettujen rannekevalmistajien osalta.

Talon omat merkit on sitten vähän lottoa. Yksittäinen todella edullinen metalliranneke paljastui kalliimman valmistajan uudelleen brändätyksi ja oli loistava ostos. Nahassa kun tilasin noita yllätyspaketteja joissa 10 ylijäämä ranneketta laatu vaihteli uskomattoman kalliista melkoiseen kuraan.
 
Viimeksi muokattu:
  • Like
Reactions: sts
Molequin on sellainen jota kehtaa suositella. En tiedä onko tarpeeksi vintage henkisiä mutta varsinkin pukukelloihin tai hieman ohuempiin kelloihin tuolta saa hyviä rannekkeita.
 
  • Like
Reactions: sts
Molequin on sellainen jota kehtaa suositella. En tiedä onko tarpeeksi vintage henkisiä mutta varsinkin pukukelloihin tai hieman ohuempiin kelloihin tuolta saa hyviä rannekkeita.
Molequin saa kehut myös täältä, kaksi ranneketta olen sieltä ostanut. Atelier Romane vaikuttaa internet-juttujen perusteella laadultaan ja hinnoiltaan Molequinia vastaavalta, mutta valitettavasti oma tilaukseni sieltä epäonnistui (posti ilmoitti ettei voitu toimittaa ja palautti paketin lähettäjälle).
 
Olen tykännyt Esprit Naton rannekkeista. Sieltä on tullut tilattua kumiranneke viimeksi Mido Multifort TV Big Dateen (Select Heure). Samoin joitakin natoja sekä kankaisena että nahkaisena. Kaikki olleet hyviä hintaansa nähden. Toki high endiä nämä eivät ole, minkä hintakin kertoo. Sanoisin, että laatu on ollut hyvää ja linjakasta kaikissa rannekkeissa. Tämän viimeisimmän rannekkeen laatua eräs kelloseppäkin kehui.

Esim. tästä osiosta löytyy nahkaisia
 

Liitteet

  • IMG_0973.jpeg
    IMG_0973.jpeg
    147,7 KB · Katsottu: 35
Täältä olen joskus parit rannekkeet tilannut (heidän tekeleitään myy myös edellä mainittu watch-band-center):


Hinta/laatu niissä jotka silloin tilasin kesti vertailun esim. Colarebin rannekkeisiin ja toimitus sujui mutkitta. Tämä joskus parisen vuotta sitten.
Tänään posti toimitti Fluco:n nettikaupasta tilatun nahkarannekkeen (Torro) joka myös vaikuttaa erinomaiselta hintaansa nähden. Mukavan notkea jo heti kättelyssä. Hirschin nahkarannekkeista paljon aiempia (hyviä) kokemuksia, niihin verrattuna tämä Fluco vaikuttaa yhtä laadukkaaalta.
 
Itse voin yhden tuotteen perusteella suositella kotimaisen Raju Leatherworksin rannekkeita. Hieman arvokkaita tosin, mutta ei ole ainakaan toistaiseksi tarvinnut katua ostamista.
 

Ostin tuon ruskean sileädosin ja on ollut todella miellyttävä. Minulla on muutamia muita nahkarannekkeita mutta ne ovat aika jäykkiä tuohon verrattuna, tuo sileädos on joustava ja se katoaa ranteessa. https://www.kelloranneke.fi/product...hkaranneke-ruskea?_pos=2&_sid=2aa167321&_ss=r tuo löytyy siis. Tilaan vielä mustan tuolta jossain välissä.
 
Nahka ja vesi eivät yleensä ole match made in heaven mutta tämä ei nyt varsinaisesti lupaa hyvää kestävyyttä.... "Miellyttävä ja testatun kestävä 2 kertaa uimaaltaassa"
 
Hirsch Mariner on heti mukava ja pehmeä, kestää vettä hyvin. Hintakin hyvin kohtuullinen.
 
Tässä pari vihreä/beige hyvää toteutusta. Kaikki rannekkeet ovat 2-4 vuotta olleet perusrotaatiossa eli ranteessa vähintään parin viikon välein

Vasemmalta oikealle:

Delugs Green Pueblo,
Mukava vähän robustimpi vaihtoehto peruspukukello rannekkeesta, Tuontuu kestävän kulutusta hyvin.

Atelier Romane
Ohut ja äärimmäisen mukava ranteessa, Vaalea suede materiaalina on vähän haastava että pysyisi siistinä mutta mokkaharjalla auttaa tuossa

JPM / Bulang&Sons
Paksuin näistä kolmesta ja myös jäykin. Ei ehkä ihan pukukellokamaa. Erittäin kestävä ja helppohoitoinen.

Jos etsisin pitkäikäistä vaihtoehtoa niin kääntyisin kyllä JPM:n puoleen ja jos hakisin eleganttia ratkaisua pukukelloon niin Atelier Romane olisi paras, siis näistä vaihtoehdoista. Molequin sopisi tähän vertailuun hyvin, ehkäpä sieltä löytyy se kauan etsitty sininen suede/mokka ranneke.....






IMG_8391_2.jpg
 
  • Like
Reactions: sts
Näytti watchbandcentterille tulleen edullista krokotiiliä. Tällä kertaa ei jäljitelmä vaan ihan aitoa tavaraa. 80 eurolla useampaa mallia, väriä ja kokoa Riosin valmistamana.

Varmaan kun kelit kylmenee voisi talvelle tilata yhden kokeille.
 
Kyllä on hyvä juttu nuo easy-click jousitapit joita alkaa olemaan yhä useamman valmistajan rannekkeissa. Vielä kun on kello jonka teräsrannekkeessakin on vastaavantyyppinen toiminto niin on rannekkeen vaihto yhtä juhlaa. Yhden kellon taktiikka saa ihan uusia ulottuvuuksia.
 
Postinkantaja tipautti luukusta toisen tilaukseni Flucon nettikaupasta, http://fluco-online.de. Nyt vuorossa malli nimeltään Casablanca mustana. Aiemmin tilaamani Torron lailla tämäkin on karvan alle 50€ perusjousitapeilla mutta valitsin muutaman euron lisämaksusta easy-click mallit.
Näiden kahden perusteella en voi kuin kehua. Laatu kestää vertailun saman hintaluokan ja hieman kalliimpien Hirschin mallien kanssa joita minulla on ollut. En ole omistanut yhtään yli sadan euron ranneketta joten sellaisiin en pysty vertailemaan. Välillä tekisi mieli kokeilla jotain nahkaranneketta sieltä kalliimmasta päästä mutta en ole raaskinut. Olisiko laatu sitten jotain ylivoimaisen hulppeaa mene ja tiedä.
 
Viimeksi muokattu:


Viimeisimmät keskustelut

Jäseniä paikalla

Foorumin tilastot

Keskustelut
14 348
Viestit
67 046
Jäsenet
7 305
Uusin jäsen
SnuhVeli
Kellofoorumin luotettavan palvelinalustan toimittaa XetNET – Webhotelli ja virtuaalipalvelimet
Back
Ylös