Kellokuvaus thread

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja peksii
  • Aloitettu Aloitettu
Vs: Kellokuvaus thread

W.R.C. sanoi:
Tilalle on vaihdettu laadukas rolexkopio : )

Itse asiassa, nyt olisikin myynnissä juuri matkoilla käynyt mainio exp2... ;)
 
Vs: Kellokuvaus thread

kellominni sanoi:
Kuvan onnitumisen kannalta on haasteellista, kun kuvassa on monta kelloa.Valo osuu kelloihin eri tavalla....
Kai ne pitää kuvata aina samassa linjassa???? ::)

7oVQ2w9.jpg

Luulin ennen, että mekaanisia naistenkelloja ei juurikaan liiku. Sinulla näyttää olevan melkoinen kokoelma keräiltynä. Hyvä että niitäkin säilyy vielä jossain, monesti ihmiset ovat herkkiä heittämään "vanhaa roinaa" pois.
 
Vs: Kellokuvaus thread

Sukulaiset.

2wf8gg8.png
 
Vs: Kellokuvaus thread

Ja vielä yksi Subi kuva.

1565lr8.jpg
 
Vs: Kellokuvaus thread

Kuittien kanssa painimista.

1675x8g.png
 
Vs: Kellokuvaus thread

Pääsiäisen kuvaussatoa. Snowflake kuumottelee.

17040531021_9a5cc3e9c3_b.jpg


16853839830_1760c8488a_b.jpg
 
Vs: Kellokuvaus thread

Rannekkeiden kanssa touhuamista.

2njlqom.jpg
 
Vs: Kellokuvaus thread

Toi sinipunavalkoinen on kyllä klassikko...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vs: Kellokuvaus thread

Kaveri käymässä.

2cz5w6h.jpg
 
Vs: Kellokuvaus thread

Kiitos vinkeistä. Makrokuvausta ajattelin juuri siinä mielessä, että aika monessa kellossa on upeita kolmiulotteisia pintoja ja tietty eri tasoille olevia viisareita, joita olisi kiva saada vangittua mahdollisimman nätisti muistikortille. Kuvausnopeus ei ole tosiaan ongelma ja enemmän pitäisi käyttää vielä jalustaakin, joten hermoja säästävä ratkaisu nykyiseen kameraan olisi aikalailla optimiratkaisu juuri nyt.

Eli ilmeisesti makro-objektiivi. Onko raadilla heittää suosituksia sopivista? Sinänsä tämä ei ole päivän asia, joten voin kytätä sopivaa objektiivia käytettynä mm. Facebookin kameratorilta.
 
Vs: Kellokuvaus thread

Ei laatukuvaa, mutta räpsy kännykän muistista kaivettuna kaunottaresta ja hirviöstä :D.

yHVk.jpg
 
Vs: Kellokuvaus thread

^ Hienoja kuvia!

11210518_10152897117864072_8154455050410834239_n.jpg
 
Vs: Kellokuvaus thread

En ole vielä saanut hankittua makrolinssiä järkkäriin. Mutta onko tuohon terävyyteen minkälaisia peruskikkoja olemassa, kun allaolevasta kuvasta kellotaulu ja rannekkeen takaosa jää sumeaksi ja etuosa teräväksi. Ei mitenkään saisi kaikkea teräväksi? :what

hU5fYo.jpg
 
Vs: Kellokuvaus thread

Aukko 16 hujakoille ja tarvittaessa jalustalta kuvaus, mikäli valiitseva valo ei riitä järkeviin suljinaikoihin tuolla aukolla.
 
Vs: Kellokuvaus thread

Kiitos nopeasta vastauksesta! Aika laiskaksi sitä itsensä tuntee, mutta huomenna uuteen yritykseen :worthy
 
Vs: Kellokuvaus thread

Tuossa sun kuvassa ei ole muuta ongelmaa kuin että tarkennus on väärässä kohdassa.
Taustan sumentuminen toimii hyvänä tehosteena kun sen hallitsee.
 

Mainos

Viimeisimmät keskustelut

Jäseniä paikalla

Ei jäseniä paikalla juuri nyt.

Foorumin tilastot

Keskustelut
15 154
Viestit
68 904
Jäsenet
7 602
Uusin jäsen
Zakdabv
Kellofoorumin luotettavan palvelinalustan toimittaa XetNET – Webhotelli ja virtuaalipalvelimet
Back
Ylös