Minkä kellon ostaisit jos olis fyrkkaa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja tinke
  • Aloitettu Aloitettu
Itselläni SE kello, jos siis rahaa olisi liikaa ylimääräistä, oli Graham Vintage Aircraft. Kello on minusta sen verran erikoinen ja selkeästi omaksi erottuva, että kyllä olisi hieno saada ranteeseen. Kyllä ne muutkin kyseisen valmistajan kellot ovat hienoja, joten ei se toiveiden kohde pelkästään tähän yksilöön rajoitu.

2cvav.b19a_2.png
 
Jos jostain löytyy järkevään hintaan sopivassa kunnossa oleva ref. 5500 Rolex Air King niin ei auta kuin raapia rahat kasaan ja ojentaa nöyrästi myyjälle. Tällähetkellä ainoa kello jonka koen todella haluavani lisätä kokoelmaan yleispätevyytensä, kokonsa ja vaatimattomuutensa vuoksi.
 
Tämä Breitlingin Super Avengerin Cronograph 48. Hinta ei nyt älytön ole ja eihän sitä tiedä, jos se joskus tulee hommattua. Tällaiseen solakan kaverin n. 20cm ranteeseen 48 pitäisi vielä hyvin istua mutta olisi kiva käydä jossain liikkeessä sitä mahdollisesti testaamassa.

a13375101b1a1-super-avenger-chronograph-48-soldier.webp
 
No kai se olis PP:n Aquanaut, vaatisi vaan lotto-onnea. Realistisempaa haavetta ei tällä hetkellä ole.
 
Spring Drive-miehenä sanoisin että malliston yläpään mallit kuten SBGZ001 tai Credor.
 
Jos tämän otsikoisi tulevaisuuden kellounelmia:

- Hyvä flieger b-taululla, merkillä ei väliä
- Tudor North flag
- Grand seiko quartz GMT. Jos joku kysyy miksi, en osaa vastata...
- Suklari puuttuu täysin, jos budjetilla niin Yemaa, jos rahaa lykkäisi Grand seikoa tai Tudoria. Edit: Panerai taitaisi olla myös tässä kategoriassa hyvä.
- G-shock peltisenä voisi olla jees. Normi kuutio paljon ranteessa.
- Pukukelloksi Cartier ehdottomasti.

Tämä lista toki ei vaadi kuin sen 10-15 000 ylimääräistä, mikäli samalla realisoisi olemassa olevia.

Jos tuosta asuntolainasta pääsisi muutaman vuoden sisään, niin otetaan projektiksi..
 
Viimeksi muokattu:
Kultainen Speedmaster. Useampi kymmenen tuhatta maksaisi. Kellon takapuolella oikea pala kuuta. Muuten mitä kauneinta kultaa upeaa speedy-designia.

images


Oyster Perpetual on ainoa Rolle, joka sytyttää. Ei olisi mahdottoman kalliskaan.


1599847230301.webp

Päälle vielä pienehkö kellolaatikko Stowan kelloja, ovat hienoja. Nämä tuli ensimmäisenä mieleen.
 
Kultainen Speedmaster. Useampi kymmenen tuhatta maksaisi. Kellon takapuolella oikea pala kuuta. Muuten mitä kauneinta kultaa upeaa speedy-designia.

Tuo kultainen Apollo 11 olisi kyllä itsellekin se the Speedmaster. Toinen huippukiva Omega olisi tuo 30I, sopivan vaarattoman näköinen Tourbillon omaan ranteeseen.

Seiko 5718 krono, Zenith 600m Defy musta-oranssilla värikombolla, Certina DS2 PH1000m, Vacheron 222, IWC Ingenieur 666, Citizen 4 Mega, onhan noita. Näistä jos yhden saisi joskus irti, niin saisi varmaan olla tyytyväinen.Tourbillon-30-from-1947-One-Of-The-First-Tourbillon-Wristwatches-Ever-Made-23.webpTourbillon-30-from-1947-One-Of-The-First-Tourbillon-Wristwatches-Ever-Made-22.webp15615095-qjgv8d9187vg5ngkxlfu2gaa-ExtraLarge.webpVacheron_Constantin_222_44018_441_Grey_Dial_Steel_watch_at_A_Collected_Man_London4.webp

Lähetetty minun AC2003 laitteesta Tapatalkilla
 
Viimeksi muokattu:
Ihastuin Grand Seikon lumihiutaleeseen (SBGA211) ensi näkemältä, joten sellainen varmaan olisi ensimmäisenä listalla.

GS1-2019-11-04-02-59-28-095.jpg
 
Lisätään vielä omaan listaan Rolex Day-Date Lapis Lazuli -taululla. Siihen voisin päättää kelloshoppailun.
 
Haaveilulistalla uusi Rolex Air-King. Siinä taulussa on jotakin joka puhuttelee.

Lähitulevaisuudessa olisi hankintalistalla Seiko King Turtle save the ocean. Siinä sinisessä taulussa on ainakin kuvien ja videoiden perusteella myös jotakin, joka silmää miellyttää.

(Jos jollakin pölyttyy Seikon King turtleja hyllyssä jouten voi laittaa viestiä.)
 
Haaveilulistalla uusi Rolex Air-King. Siinä taulussa on jotakin joka puhuttelee.

Lähitulevaisuudessa olisi hankintalistalla Seiko King Turtle save the ocean. Siinä sinisessä taulussa on ainakin kuvien ja videoiden perusteella myös jotakin, joka silmää miellyttää.

(Jos jollakin pölyttyy Seikon King turtleja hyllyssä jouten voi laittaa viestiä.)
Vahva suositus! Tätä arvoin liian pitkään ostaessa - mitä pidempään ollut, sitä paremmalta tuntuu ja näyttää.

Osta pois pian, nyt spekuloidaan jo mallin poistumisella ;) 20210206_161351.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Tänään valinta olisi joku Bulgarin Octo Finissimo -sarjan tuote, tai suomalaisen kellontekemisen raskas sarja (Voutilainen, Rönkkö tms) ja ehkä joku superlatiivien rikkoja tyyliin maailman tarkin rannekello joka nykyään lienee Citizenin cal 0100-koneisto.
 
Siitä eksoottisempaa Valko-venäläistä käsityötä: Käsivetoinen ja oikein "limited edition" 159€ suomeen toimitettuna.

unovis1eckig.jpgkello4.webpkello3.webpkello5.webp
 
Viimeksi muokattu:
vielä pitäisi G-shockin radiokello hankkia niin olisi kello mikä on koko ajan ajassa mutta toisaalta taas miksi?
Minulla on Mudmaster, mutta kolmessa vuodessa se on saanut yhteyden Saksassa olevaan lähettimeen vain yhden kerran. Siispä edistää semmoiset 5 sek/kuukausi. Ei sitä möhköä tule juuri koskaan pidettyä ranteessa. Antaa olla. Tarkempia ovat Longines V.H.P. +4 SPV ja Grand Seikon F9 koneistoinen GMT -4 SPV.

Kelloja on sen verran sopivasti, että en osta lisää vaikka rahaa olisikin/on.
 
Minulla on Mudmaster, mutta kolmessa vuodessa se on saanut yhteyden Saksassa olevaan lähettimeen vain yhden kerran. Siispä edistää semmoiset 5 sek/kuukausi. Ei sitä möhköä tule juuri koskaan pidettyä ranteessa. Antaa olla. Tarkempia ovat Longines V.H.P. +4 SPV ja Grand Seikon F9 koneistoinen GMT -4 SPV.

Kaksi eri koulukuntaa tuossa, saako käyttää kellon tarkassa ajassa pitämiseen ulkoisia lähteitä vai ei. Jos ei, niin sitten mennään Longines / GS / Citizen -tarkkakäyntisillä kvartseilla.
Jos saa, niin modernimpia vaihtoehtoja löytyy radion lisäksi myös GPS, Bluetooth kännykästä jne.
Ja puritanistit pitävät sitä huijauksena.
 

Mainos

Viimeisimmät keskustelut

Jäseniä paikalla

Foorumin tilastot

Keskustelut
15 157
Viestit
68 909
Jäsenet
7 602
Uusin jäsen
Zakdabv
Kellofoorumin luotettavan palvelinalustan toimittaa XetNET – Webhotelli ja virtuaalipalvelimet
Back
Ylös