Ensimmäinen kello projekti



Jaspi

Uusi jäsen
Liittynyt
9.10.2025
Viestit
3
Nyt on ensimmäinen projekti hyvällä alulla. Hommasin kaksi junghanssia ja tuollaiset (proggis) tarttui pikkurahalla käsiin. vasen on liki satavuotias sisällä on lappu jossa on alkuperäinen myyjäliike ja ostopäivä 30..11-28 Se on tuossa seinällä nyt käynyt muutaman päivän ja tänä aamuna yhdeksältä päätti alkaa lyöntipuolikin toimimiaan. En ollut veta laittanut kun ajattelin nyt ensin antaa jonkin aikaa vain käydä. No näin kävi ja nyt kello on pysäytettynä että saa nukutuksikin. Tuon kellon kimppuun käyn hieman myöhemmin kun on vähän jo kokemustakin. Samalla hankitakierroksella tarttui mukaan puurunkoinen tupakello mikä oli itseasiassa mainio asia, koska sen yksinkertaisempaa kelloa tuskin voi ollakkaan ja siitä katsoin miten kello toimii. Siitä sen enempää. Oikenpuoleista aloin tutkinmaa. Lähtötilanteessa kävi hetken (noin minuutin) ja pysähtyi tiedossa on, että reilun kymmenvuotta ollut varastossa. Hieman youtube opiskelua ja toimeksi. ensin koitin saada (termistöä vasta opiskelen) ankkuria koitin hieman säädellä ja kokeilla ilman menestystä. No sitten hommiin. Poistin ankkurin ja väänsin hieman vetoa kelloon jotta näin miten konesitö toimii. rusaasti kuvia koitin ottaa, mutta nyt näyttää etten silti ottanut tarpeeksi. Puhdistelin osat ja kasasin käyntipuolen pl. ankkuri. Aika näpräämistä saada akselit aseteltua runkolevyjen väliin. Sitten crc:tä laakereihin ja ja hieman vetoa annoin sittne pyöriä tovin ja purin uudestaan putsattavaksi. CRC tyyppiset öljyt on mainiota pesuaineita. Seuraavaksi kasasin jousirummun ja siihen liittyvän rattaan ja tunnustelin välyksiä. Toistin saman siten, että eteenpäin yksi ratas lisää ja toisesta päästä yksi pois. Viimeisenä vaiheena kasasin käyntikoneiston kokonaisuudessaan ja aloin testaamaan (kello koe 1). Siellä se nyt on muutaman tunnin kävellyt ja hyvin tuntuu kulkevan. Seuravaksi on tarkoitukseni purkaa paketti ja koota lyöntipuoli pälkästään ja tehdä samat temput akseleille ja laakereille kun käyntipuolellakin. Siitä lisää asiaa jahka siinne asti kerkeän. Koneisto on W202 (J logo) 294 W alkuinen on käsittääkseni koneiston tyyppi. Jälkimmäisestä en teidä joissai nvahemmiseesan on kirjain ja valmistusvuosi kahdella numerolla.

Havaintoja tähän mennessä.
- Kaapin alareunaa näyttäisi tarvisevan siirtää n 1cm vatupassin näyttämästä suoruudesta oikealle jotta käy kunnolla
- Heilurin vaimennus jousi on jotenkin hassun oloisesti. Ensinnäkin se on niin kireään puristettu ettei se ihan suosiolla irota vaikka sokkatapin poistaakin lisäksi se on melko reilusta kallistettu taaksepäin
- Jouseen kiinnittyvää helurin jatkovartta ei näy saavan posi muuten kun ankkurin kanssa

Wttä tälläista proggista ja kaikki alkoi siitä, kun keksin, että hommaan keittiöön kelloksi Valmetin
 

Liitteet

  • proggis.webp
    proggis.webp
    145,4 KB · Katsottu: 6
  • Kello koe1.webp
    Kello koe1.webp
    80,8 KB · Katsottu: 6
sMitYN7.jpeg

https://junghansarchiv.de/en/clocks
 
Taas liikahti palan matkaa eteenpäin. Olihan näprääminen saada kansilevy paikalleen, mutta yritys erehdys metodilla löytyi konsti ja meni kasaan. Vasara, synkronointi vipu ja viisarikoneisto vielä niin pääsee tutustumaan lähemmin lyöntipuolen sielunelämään.
Kokoamista helpotti kovasti havainto, että jousipaketteja ei tarvitse olla paikallaan kun koneistoa kasaa. Mutterit jousipakkojen puolelle kiinni ja hiljalleen kiristää kun kaasaminen etenee avitti myös asiassa.

Kumpikin puoli tuntuu pyörivän oikein nätisti.
 

Liitteet

  • kasattu.webp
    kasattu.webp
    102,3 KB · Katsottu: 6
  • Koneisto.webp
    Koneisto.webp
    114,1 KB · Katsottu: 6

Viimeisimmät keskustelut

Jäseniä paikalla

Foorumin tilastot

Keskustelut
14 819
Viestit
68 195
Jäsenet
7 486
Uusin jäsen
Juho15
Kellofoorumin luotettavan palvelinalustan toimittaa XetNET – Webhotelli ja virtuaalipalvelimet
Back
Ylös