Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitä tarkoita uudella versiolla? Puhutko edelleen 8500:sta?EJL sanoi:Henkilökohtaisesti ostaisin uuden version PO:n jo pelkästään uudistetun teräsrannekkeen lukon takia.
Tony sanoi:Mitä tarkoita uudella versiolla? Puhutko edelleen 8500:sta?EJL sanoi:Henkilökohtaisesti ostaisin uuden version PO:n jo pelkästään uudistetun teräsrannekkeen lukon takia.
Tony sanoi:Okei, minä mietin siis 8500:sta, jota edelleen löytyy uutena.
Mutta, kerro lisää rannekkeen lukosta? En ole niin perehtynyt asiaan, että tämmöiset detailit olisivat hanskassa.
Tony sanoi:Okei, eli kyse ei ole siitä, että vanha lukko olisi jotenkin huono? Vaan vain tuosta, että sen saa sekunnissa pidemmäksi niin, että se ylettää märkä/kuivapuvun päälle tai vaihtoehtoisesti ei kiristä krapulapäivänä, kun kantaja on turvoksissa![]()
No, ei semmoinen ominaisuus, josta IMHO kannattaa maksaa yhtään ekstraa - enempi semmonen kiva juttu -hommeli. Aika moni juttu nykyään on hienosti päivitetty pikasäädettäväksi alalla kuin alalla, paitsi että 99.8% käyttäjistä ei käytä säätöä enää sen jälkeen, kun se on kerran säädetty kohdalleen. Vähän niinkuin tilanne, jossa on vaan keksittävä jotain uutta oli tarvetta tai ei. Siis jos kyseessä on kama, jota käyttää vain yksi henkilö.
Mutta, anyways: hienoa suunnittelua kuvan perusteella. 8)
Tony sanoi:Minä taidan pitää kellojani hilpun löysempänä, en ole koskaan kokenut pikasäädön tarvetta. Säädän kerran rannekkeen pituuden ja se on siinä. Tai, no korjataan sittenkin: viime viikonloppuna otin vanhan 80-luvun Seiko krononi kaapista noin 30v käyttötauon jälkeen ja heitin sen ranteeseen samoilla (-50kg) vanhoilla säädöillä, joilla pidin sitä aikanani. Ennen aamupalaa se oli ihan ok mutta aamupalan jälkeen se selvästi kiristi - siinä olisi ollut pikasäädön paikka.Täytyykin kaivaa lootista 1 jatkopala rannekkeesen jottei tarvitse enää ikinä säätää sitäkään.
Mutta, tarttee varmaan käydä jossain kokeilemassa miltä se PO 8500 tuntuu, en halua päätyä siihen porukkaan, jolle se ei istukaan.
Käytä chronoa tasan 10 minuuttia ja katso missä viisari on.nappe74 sanoi:Edelleenkin epäselvää että miten tuon 30min. taulun tarttis liikkua... miun kellossa se ei ole liikkunut taaskaan kuin yhden viivan verran puoleentoista tuntiin...
Viallinen??
Kellofoorumi on Tyyliniekan ylläpitämä kelloaiheinen yhteisö, joka tavoittaa kuukausittain jopa kaksikymmentä tuhatta vierailijaa.